Ptaki zimą w Polsce

Zimorodek to bardzo wdzięczny ptak, który dumnie przedstawia rodzinę zimorodkowatych. Jest to rybożerny ptak o niewielkich rozmiarach. Środkowa Europa, północna Afryka i południowa Azja, to typowe rejony występowania tych osobników. Regularne wędrówki nie są z pewnością zakodowane w naturze zimorodka.

Niektóre osobniki decydują się na zimowanie nad zamarzającymi zbiornikami wodnymi, inne zaś udają się w kierunku południowej części lęgowego areału. Biototypem zimorodka są czyste, śródlądowe wody, które zwykle mają dosyć strome brzegi ze zwisającymi korzeniami i gałęziami. Służą one zimorodkom jako fenomenalny punkt obserwacyjny.

Zimowe ptaki

Krępa sylwetka i krótki ogon to dwie zasadnicze cechy, które opisują budowę ciała tego ptaka. Zimorodek zwyczajny nie wykazuje także wyraźnego dymorfizmu płciowego. Samiec i samica nie są jednak w 100% takie same. Dorosła samica zimorodka zwyczajnego posiada czerwonawą żuchwę, która u samca, tak samo zresztą jak cały dziób, jest czarny. Zimorodek ma niebieskawo-zielony głowę i grzbiet, którego środek staje się stopniowo błękitny. W identycznym kolorze są również sterówki tego ptaka. Sama sylwetka zimorodka jest dość nieproporcjonalna.

Długość tułowia równa się bowiem długości samej głowy i dzioba. Zazwyczaj zimorodek dorasta do co najwyżej 17 centymetrów długości, a ciężar jego ciała nie wychodzi poza 56 gram. Samotny tryb życia kończy się dla tych osobników z nadejściem lutego, ponieważ to właśnie wówczas rozpoczyna się okres godowy tych ptaków. W świecie zimorodków to samica ma podziwiać urok swojego partnera, który, dzięki charakterystycznemu kiwaniu ciała, pokazuje swoje wszystkie wdzięki osobnikom przeciwnej płci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *