Popularne ptaki na świecie

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (wliczanych także kiedyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten pomieszkuje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te wielokrotnie docierają również aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej.

Izolowane populacje tego ptaka spotkać można ponadto w północnym regionie Azji i Ameryce Północnej. Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, ponieważ po części uznaje się go za osiadły, a po części za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego ptaka czasem, w którym podróżuje w kierunku południowej Europy czy też północnej Afryki.

Popularność ptaków

W naszym kraju mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie i usytuowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską oraz Białowieską. Jest to ptak szalenie popularny na terenie Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność można zauważyć na tych terenach, na których nie znajdują się wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest najmniejszym ptakiem na całym kontynencie. Pomimo, że nierzadko za takiego traktowany jest strzyżyk, to właśnie mający maksymalnie 9 centymetry długości mysikrólik, zdobył w tej kategorii niekwestionowane pierwsze miejsce na podium. Czytaj dalej Popularne ptaki na świecie