Ptaki zimą w Polsce

Zimorodek to bardzo wdzięczny ptak, który dumnie przedstawia rodzinę zimorodkowatych. Jest to rybożerny ptak o niewielkich rozmiarach. Środkowa Europa, północna Afryka i południowa Azja, to typowe rejony występowania tych osobników. Regularne wędrówki nie są z pewnością zakodowane w naturze zimorodka.

Niektóre osobniki decydują się na zimowanie nad zamarzającymi zbiornikami wodnymi, inne zaś udają się w kierunku południowej części lęgowego areału. Biototypem zimorodka są czyste, śródlądowe wody, które zwykle mają dosyć strome brzegi ze zwisającymi korzeniami i gałęziami. Służą one zimorodkom jako fenomenalny punkt obserwacyjny.

Zimowe ptaki

Krępa sylwetka i krótki ogon to dwie zasadnicze cechy, które opisują budowę ciała tego ptaka. Zimorodek zwyczajny nie wykazuje także wyraźnego dymorfizmu płciowego. Samiec i samica nie są jednak w 100% takie same. Dorosła samica zimorodka zwyczajnego posiada czerwonawą żuchwę, która u samca, tak samo zresztą jak cały dziób, jest czarny. Zimorodek ma niebieskawo-zielony głowę i grzbiet, którego środek staje się stopniowo błękitny. W identycznym kolorze są również sterówki tego ptaka. Sama sylwetka zimorodka jest dość nieproporcjonalna. Czytaj dalej Ptaki zimą w Polsce