Ciekawe nazwy ptaków

Jastrząb gołębiarz, istniejący także pod inną nazwą jastrzębia zwyczajnego, to sporych rozmiarów ptak drapieżny, który pochodzi z rodziny jastrzębiowatych. Miejscem, które upodobał sobie ten gatunek ptaka do zamieszkiwania, jest przede wszystkim strefa lasu iglastego występująca na północnej półkuli globu ziemskiego.

Jastrzębia gołębiarza spotkać można więc w Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz północnych obszarach Afryki. Jastrząb gołębiarz zaliczany jest raczej do ptaków będących gatunkiem osiadłym. Koczowanie gatunku zauważyć można tylko i wyłącznie poza okresem lęgowym, kiedy to ptaki żyjące w chłodniejszych rejonach Ameryki Północnej i Azji wyruszając w kierunku obszarów, które charakteryzują się nieco bardziej sprzyjającym klimatem.

Ptaki

W Polsce jastrząb gołębiarz występuje niezwykle nielicznie, a mająca tu miejsce zima jest dla niego powodem do dalekich podróży, podczas których poszukuje wystarczająco łagodnego klimatu. Powierzchnia ciała dorosłych ptaków jastrzębia gołębiarza jest szaro popielata. W innym kolorze jest z kolei spód, którego jasny popiel pokryty jest dodatkowo poprzecznymi, falistymi prążkami. Stanowi to niezwykle charakterystyczną cechę wyglądu zewnętrznego  jastrzębia gołębiarza. Czytaj dalej Ciekawe nazwy ptaków